Harcerska Wigilia

21 grudnia zuchy i  harcerze 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej zasiedli do wspólnej  harcerskiej Wigilii. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od gawędy o Bożym Narodzeniu, którą odczytała dh Komendant Anna Kozar. Zuchy i harcerze podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia świąteczne. Wśród nas obecni byli nasi Dyrektorzy Pani Agnieszka Harpeniuk i Pan Jan Hajkowski. Zuchy i harcerze wspólnie ze swoimi drużynowymi dh Marzanną Szumską, Irminą Klamer, Stanisławą Ślązak i Teresą Portka śpiewali kolędy i pastorałki.

Zaszufladkowano do kategorii ZHP

Betlejemskie Światło Pokoju.

16 grudnia zuchy  z druhną Irminą Klamer oraz  harcerze 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej wzięli udział w uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju społeczności ukraińskiej, które jak co roku odbyło się na Przejściu Granicznym w Zosinie. W uroczystości wzięła udział  Dyrekcja Zespołu Szkół w Horodle.  

„Zauważ człowieka” to hasło tegorocznego przekazania Światła Pokoju. Akcję zapoczątkowały w 1986 roku Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP „Głodówka”, Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów – do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę. Czasami na zachód Niemiec i na Północ Danii.

Tea time w naszej szkole!

Z dodatkiem cytryny, miodu, cukru … a może z mlekiem? Miłośnicy herbaty, szczególnie 15 grudnia podczas Międzynarodowego Dnia Herbaty, z przyjemnością wypili pyszną i rozgrzewającą filiżankę tego napoju. W naszej szkole grupa Youngster tego dnia częstowała herbatą po angielsku, po rosyjsku oraz po turecku zupełnie za darmo. W ten dzień powstała Tea Team w składzie: Kamila Koza, Katarzyna Ciężka, Wiktoria Iwan, Karolina Fedaczyńska, Piotr Rudawski, Beniamin Błocian, Dominik Duma oraz Bartek Gajewski.

P1160492

Jeżeli chcemy wypić naszą herbatę po angielsku, najpierw do filiżanki nalejmy mleka – nigdy odwrotnie. Herbata z mlekiem, powszechnie nazywana bawarką, powstała m.in.  w domach mniej zamożnych Brytyjczyków, którzy  mlekiem uzupełniali napar z liści herbaty. Tradycja picia Milk tea w Anglii utrwaliła się po dziś dzień, szczególnie w określonych porach.
Wyróżniamy herbatę:
•    Early morning tea – podawaną przed śniadaniem  
•    Breakfast tea
 – pitą do śniadania
•    Afternoon tea
 lub Five O’clock – serwowaną o piątej po południu
•    High tea
 – podawaną po wykwintnym posiłku
•    Low tea
 – spożywaną w mniej formalnej atmosferze, siedząc w fotelach przy niskich stoliczkach  
•  
  Light tea – do której podawane są ciasteczka  
•    Cream tea
 – do której oferowane są ciasteczka oraz bułeczki z masłem i dżemem  
•    Full tea
 – której towarzyszą kanapeczki, herbatniki, ciastka i ciasta  
 
A czy Wy degustowaliście już
 Milk tea?;) Jeśli nie, koniecznie spróbujcie! Zapraszamy do degustacji!

POMAGAMY INNYM

Zuchy i harcerze 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej obdarowali przed Świętami Bożego Narodzenia rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Z podarowanych artykułów spożywczych oraz odzieży wykonali paczki i z najlepszymi życzeniami przekazali je potrzebującym.
Zaszufladkowano do kategorii ZHP

Sport i nauka drogą do sukcesu

Pod tym hasłem uczniowie Zespołu Szkół w Horodle zapoznawali się z klubem piłki ręcznej kobiet MKS Selgros Lublin.

Pod koniec października pojechaliśmy na jeden z meczów Ligi Mistrzyń – MKS-u z Budocnostią Podgorica.

Rok 2015 był okazją do głębszego przeanalizowania historii klubu gdyż minęło20 lat od zdobycia przez klub pierwszego złotego medalu mistrzostw Polski. W grudniu w szkole podstawowej zorganizowano konkurs wiedzowy składający się z dwóch etapów, w czasie którego uczniowie mogli wykazać się wiedzą o klubie i jego zawodniczkach. Konkurs patronatem honorowym objęła Prezes MKS Selgros Lublin Pani Marta Daniewska-Zduńczyk

Tuż przed świętami w naszej szkole przyjęliśmy wspaniałych gości w postaci zawodniczek MKS Selgros Lublin – p. Marta Gęga, p. Joanna Drabik i p. Honorata Syncerz. Panie przeprowadziły trening dla uczniów klasy V, pracowały w komisji konkursu wiedzowego – części ustnej o historii klubu, oczywiście był czas na autografy i wspólne fotografie. A na koniec spotkanie z uczniami klas III gimnazjum, którzy zaspokajali swoją ciekawość zadając pytania dotyczące kariery sportowej i życia prywatnego.

Teraz czas na kolejną naszą wizytę na „Globusie”.

Dziękujemy za możliwość spotkania z zawodniczkami i nagrody dla dzieci za udział w konkursie.

Życzymy kolejnych medali!!

Konkurs Historyczny

Cezary Fornal uczeń klasy III a Gimnazjum Publicznego im. Królowej Jadwigi w Horodle został laureatem Konkursu Historycznego, organizowanego przez Kuratorium w Lublinie na etapie okręgowym. Czarek uzyskał najlepszy wynik i uplasował się na pierwszym miejscu w okręgu. W marcu Cezary będzie reprezentował naszą szkołę na etapie wojewódzkim konkursu. Nauczycielem prowadzącym Czarka jest Pani Anna Kozar. Serdecznie gratulujemy Czarkowi i życzymy dalszych sukcesów.

Już za chwilę święta

Święta to czas obdarowywania się podarunkami. Uczniowie klasy II b przygotowali dla swoich rodziców niespodziankę,przedstawienie o tematyce zimowej ,,Baśń o dwunastu miesiącach”. Goście dopisali. Oprócz rodziców, zaszczycili nas swoją obecnością pracownicy szkoły, z panem dyrektorem Arnoldem Bogowskim i panią dyrektor Agnieszką Harpeniuk na czele.

Po baśni rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykonać kartkę bożonarodzeniową dowolną techniką według własnego pomysłu. Wspólna praca dała wszystkim dużo radości a kartki wyszły przepiękne. Wystawę prac będzie można obejrzeć na korytarzu szkolnym-zapraszamy.