WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Okres przedświąteczny sprzyja rozwijaniu kreatywności. W  grudniu w naszej szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe prowadzone pod kierunkiem opiekunek Samorządu Uczniowskiego p. Stanisławy Ślązak i p. Jadwigi Bartoszek . Odbywały się one  w środy i czwartki przez dwa tygodnie. Wzięły w nich udział dzieci z klas młodszych. Program warsztatów obejmował tworzenie ozdób choinkowych. Podczas pracy powstało wiele ciekawych bombek i dekoracji świątecznych. Czas spędzony na warsztatach pozwolił  uczniom  rozwinąć potencjał artystyczny oraz spędzić czas w radosnej i twórczej atmosferze.
Głównym celem warsztatów było przekazanie i pielęgnowanie tradycji ludowych  związanych z ozdobami i dekoracjami świątecznymi, których piękno, symbolika i znaczenie dawno zostały zapomniane. Współczesny świat coraz bardziej stara się pomniejszyć istotę tradycji. Coraz mniej wagi przywiązuje się do wyrobów wykonanych własnoręcznie, wielu ludzi jednak wciąż ma w pamięci obrazy przeszłości i pamięta swoich bliskich poprzez wspólnie spędzany czas związany ze świętami.

 

Trochę historii i współczesności – wycieczka do Sandomierza i Muzeum Bombki Choinkowej

     Uczniowie klas czwartych oraz po kilku uczniów z klas trzeciej, piątej i szóstej 8 grudnia 2014r. wybrało się na wycieczkę. Celem wyprawy było zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujazdowie, Sandomierza, jak również Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.
       Pierwszym przystankiem po wyjeździe z Horodła był Zamek Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Zamek budowany w latach 1627–1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Brak zachowanych planów budowy oraz sztychów sprzed przebudowy w XVIII wieku uniemożliwia dziś faktyczne odtworzenie wizerunku zamku z połowy XVII wieku. Jego fundator cieszył się nim krótko. Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy. Pozostawił on po sobie bardzo zadłużony majątek, który odziedziczył jego syn Krzysztof Baldwin Ossoliński. Po śmierci Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego pałac odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Pałac został ograbiony w czasie potopu przez Szwedów. Zamieszkany do roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej.
      Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów. Nazwa ewoluowała. Krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, topór herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do pałacu.
       Kolejnym etapem podróży był przepiękny Sandomierz położony nad Wisłą.  Uczniowie mieli okazję zwiedzić Stary Sandomierz, Kościół św. Jakuba, Przejść spacerkiem Wąwozem Królowej Jadwigi, obejrzeć Zamek, przejść przez Bramę Opatowską, jak również Ucho Igielne, Zobaczyć Rynek z Ratuszem, obok którego niejednokrotnie przejeżdża na swoim rowerze Ojciec Mateusz. Bardzo duży zainteresowanie cieszyła się wizyta w zbrojowni rycerskiej, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać Legendy o Halinie Krępiance, którą opowiedział Rycerz Łukasz.
       Atrakcją wyjazdu było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać kilkutysięczna kolekcję bombek choinkowych wykonywanych ręcznie. Mogli również zobaczyć w jaki sposób "wydmuchuje się" bombki, zobaczyć wzorcownię oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie samodzielnie zdobili bombki.
       Wycieczka została zorganizowana przez wychowawców klas czwartych – p. Anetę Zbirowska i p. Katarzynę Bajerczak. Opiekę nad uczniami sprawowali ponadto p. Agnieszka Harpeniuk i p. Stanisława Ślązak.

Halowy Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych

7 grudnia 2014r. odbył się turniej piłkarski, w którym wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych. Funkcjonariusze: Placówki Straży Granicznej w Horodle, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Horodle. Drużyny  walczyły o puchary Wicetarosty Pana Leszka Czerwonki. Mecze były bardzo ciekawe. W tym turnieju nie było przegranych. Po zakończeniu wszystkich pojedynków Pan Wicestarosta wręczył nagrody drużynom biorącym udział w zawodach.

Zajęcia otwarte ,,Grudniowy dzień” i Wigilia w I b

    Przeprowadzanie zajęć otwartych z aktywnym udziałem rodziców ma szczególne znaczenie wychowawcze i dydaktyczne nie tylko dla dzieci. Głównym celem takich spotkań jest umacnianie więzi uczuciowych między rodzicami i dziećmi w tak szczególnym czasie, jakim są zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Zajęcia te pozwalają również na obserwację spontanicznych zachowań dziecka w grupie rówieśniczej oraz ocenę jego stanu wiedzy i umiejętności na tle klasy, a także na krytyczne ustosunkowanie się do własnych, rodzicielskich wymagań stawianych uczniowi, który dopiero rozpoczyna karierę szkolną. Uczestnictwo osób bliskich w proponowanych zajęciach, jest też dla nauczyciela cennym źródłem informacji dotyczących relacji zachodzących między rodzicem a dzieckiem. Największą radość z zajęć otwartych czerpią jednak same dzieci, dla których obecność mamy, taty w szkole ma wyjątkową wartość.
    W piątek 12.12.2014r. w klasie I b odbyły się zajęcia otwarte, których celem było wykonanie ozdób świątecznych wspólnie z mamą, tatą, przybliżenie tradycji bożonarodzeniowych jakie są kultywowane w domach rodzinnych dzieci oraz wspólne udekorowanie wykonanymi ozdobami sali lekcyjnej i klasowej choinki. Rodzice mieli także możliwość obserwowania dzieci podczas pracy z tekstem,,Legenda o choince” i obejrzenia przedstawienia,,Grudniowy dzień”.
   Podsumowaniem dnia była klasowa Wigilia, w przygotowaniu której brali udział rodzice i dzieci. Na te zbliżające się święta wszystkim dedykujemy ten ponadczasowy wiersz ks. Jana Twardowskiego
Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
By wszystko się nam rozplątało,
Węzły konflikty,powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki,
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze
Pozamieniały się w owieczki,
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwnej świeczki.
Niech anioł podrze każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego,
I niech nastraszy każdy smutek,
Tak jak goryla niemądrego.
Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska -cichych,ufnych-
Na zawsze wzięła w swoje ręce.

SZKOLNY KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ 2014

Dnia 04.12.2014 r. nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego etapu Konkursu  na Kartkę Bożonarodzeniową. Komisja w składzie: dyrektor SP Agnieszka Harpeniuk, Robert Jerzyna dokonała wyboru laureatów konkursu szkolnego.
           W szkolnym etapie konkursu brało udział 32 uczniów. Laureatami szkolnego konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową na poziomie Szkoły Podstawowej zostali :Małgorzata Bojarska, Marcin Bańkowski, Kinga Bobczuk kl. VI, Adam Zając kl. V, Izabela Mrozowska, Marlena Rydel kl. IV. Na poziomie Gimnazjum: Klaudia Semenowicz kl. IIa, Patrycja Młynarczuk kl. IIb, Mikołaj Papierz kl. I.
           Prace laureatów będą  reprezentować   Zespół  Szkół w  Horodle w Powiatowym Konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową organizowanym przez Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA

8 grudnia 2014r. uczniowie kl. I b i II b razem z wychowawczyniamip. Barbarą Klamer i p. Irminą Klamer oraz p. Dariuszem Tuzem byli na mikołajkowej wycieczcew Zamościu.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do kina STYLOWY, gdzie z wielkim entuzjazmem i zainteresowaniemobejrzeliśmy film pt." Bella i Sebastian". Film wszystkim bardzo się podobał, nie jednemu z nas zakręciła się w oku łza. Po wyjściu z kina udaliśmy się na smaczny obiad z niespodzianką. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w KRAINIE ZABAW " JAŚ I MAŁGOSIA". Wspólne zabawy i harce dały dzieciom  wiele radości.
To był wspaniały i niezapomniany wyjazd.
NASTĘPNY? JUŻ WKRÓTCE!

Miks wiadomości z kl. III SP

W naszej klasie jak zawsze dużo się dzieje.
We wrześniu świętowaliśmy „Dzień chłopaka”, klasowi „rozrabiacy” otrzymali drobne upominki.
W październiku na nasze zaproszenie w naszej szkole gościł Pan Zygmunt Śliwiński członek komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych przy urzędzie miasta w Hrubieszowie. W spotkaniu profilaktycznym brali udział starsi koledzy z naszego liceum i gimnazjum. Tematem pogadanki były zgubne skutki palenia tytoniu, picia alkoholu, zażywania dopalaczy i narkotyków. Dziękujemy za ciekawą pogadankę.
Ciężko pracowaliśmy zbierając zioła, susząc je, a następnie powstały piękne zielniki. Byliśmy zdumieni, gdy dowiedzieliśmy się o działaniu ziół ich właściwościach leczniczych.
Abyśmy byli bezpieczni nie tylko w naszej szkole, ale również na ulicy byliśmy na ciekawym spotkaniu z Panem policjantem Pawłem Gruszką. Pan kolejny raz uświadamiał nas jak należy zachować się w ruchu drogowym, spotkaniu z dzikim, chorym zwierzęciem.
30 X złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach nieżyjących nauczycieli, pracowników szkoły i żołnierzy walczących o wolną ojczyznę.
19 listopada cała nasza klasa wraz z wychowawczynią Panią Elżbietą Bielecką uczestniczyła w Diecezjalnym zjeździe szkolnych grup Caritas. Po uroczystej eucharystii był słodki poczęstunek czyli lukrowany pączek i gorąca herbata w naszym lokalu Sława. Dziękujemy Panu Dariuszowi Tuzowi za zaproszenie.
25 XI w naszej szkole gościli nasi rodzice, były bowiem zajęcia otwarte. Przygotowaliśmy pod okiem naszej wychowawczyni inscenizację profilaktyczną „Patrycy Papieros w sądzie”. Ukazaliśmy zgubne skutki palenia tytoniu. Przedstawienie prezentowaliśmy naszym kolegom ze szkoły podstawowej, wśród gości byli również Pan dyrektor Arnold Bogowski i Pani dyrektor Agnieszka Harpeniuk. Otrzymaliśmy gromkie brawa – chyba się podobało!
Dbając o zdrowie, odpowiednie odżywianie robiliśmy sałatki owocowe i sprzedawaliśmy domowej „produkcji” ciasto wykonane przez nasze kochane mamy – dziękujemy! Zarobione pieniądze przeznaczyliśmy na dekorację do naszej sali.
W grudniu gościliśmy w Bibliotece Publicznej. Pani Mochnaczewska przypomniał nam jaka drogę musi pokonać książka, kiedy trafia do naszych rąk.
Nareszcie 6 XII – upragniony dzień – imieniny św. Mikołaja. Wszyscy w naszej klasie otrzymali upominki, było super!!! Wszystkie te wydarzenia zapisujemy w naszej kronice.

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W URZĘDZIE GMINY

26 listopada w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie uczniowie klas II a i II b  Gimnazjum odwiedzili Urząd Gminy w Horodle. W trakcie wycieczki zorganizowanej przez Panie Ewę Blacharz i Joannę Grzeszczuk uczniowie mogli zapoznać się z zadaniami, których realizacją zajmuje się urząd gminy i poszczególne jego wydziały.
Wycieczka rozpoczęła się od spotkania z  Panią Ewą Patyjewicz, pełniącą funkcję inspektora do spraw oświatowych, która przedstawiła strukturę Urzędu i pokrótce omówiła zakresy czynności wykonywane przez poszczególnych pracowników, a także oprowadziła uczniów po wszystkich referatach. Gimnazjaliści zawitali między innymi do pokoju zajmowanego przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, spotkali się ze Skarbnikiem Gminy – Panią Martą Maciejewską, odwiedzili dział  księgowości i podatków oraz referat rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska.
Wizyta gimnazjalistów w Urzędzie obejmowała nie tylko zwiedzanie, lecz także spotkanie i rozmowę z Wójtem Gminy Horodło – Panem Krzysztofem Bożkiem, który objaśniał młodym gościom zasady funkcjonowania gminnego samorządu i odpowiadał na pytania, a na zakończenie zachęcił gimnazjalistów do udziału w sesjach Rady Gminy.
Z pewnością informacje uzyskane w trakcie wizyty w Urzędzie Gminy poszerzyły wiedzę gimnazjalistów na temat funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, zainspirowały też młodzież do włączania się w życie lokalnej społeczności, czego dowodem była ich obecność na sesji Rady Gminy Horodło inaugurującej VII kadencję, która odbyła się 28 listopada.

Mikołaj u 5-latków

5 grudnia 2014r. był dniem szczególnym w oddziale przedszkolnym. Od rana dzieci odwiedzali Mikołaje i wręczali przeróżne prezenty. Emocje były wielkie, przedszkolaczki mogły się pochwalić dotychczasowymi osiągnięciami, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki.. W spotkaniu licznie uczestniczyli rodzice. Chcesz zobaczyć więcej, obejrzyj zdjęcia.

Misie, Miśki, Misiaczki – Światowy Dzień Pluszowego Misia w Bibliotece

misiekGminna Biblioteka Publiczna w Horodle  po raz  kolejny zorganizowała spotkanie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. Bibliotekę odwiedziła klasa I „b” wraz z Panią Barbarą Klamer.
Okazją do spotkania było przypadające na 25 listopada Międzynarodowe Święto Pluszowego Misia.Obchody święta rozpoczęliśmy krótką historią pluszowego misia.
W prezentacji multimedialnej oprócz tych najbardziej lubianych misiów: Kubusia Puchatka  i Uszatka, dzieci„ spotkały” w bibliotece Paddingtona, Colargola, Misia Yogi. 
Po wysłuchaniu bajki „Pan Miś jest głodny”  dzieci wykonały rysunki swoich ulubionych maskotek  a ich prace plastyczne  zostały wystawione w bibliotece.
Zajęcia okazały się bardzo udane, radości było co niemiara.  Wychodząc z biblioteki zadeklarowały ponowne odwiedziny.