POŻEGNANIE KLASY IV

     „W drogę bez drogowskazów…” Ta myśl przywitała uczniów czwartej klasy LO w Horodle, którzy w ten kwietniowy piątek otrzymali świadectwa ukończenia szkoły średniej z rąk dyrektora Pana Jana Hajkowskiego i wychowawczyni Pani Agnieszki Kossowskiej. W czasie uroczystego apelu kolejny rocznik zyskał tytuł absolwentów. Były podziękowania, kwiaty i chwile wzruszeń. Młodsi koledzy z klasy trzeciej wraz z wychowawczynią przygotowali dla maturzystów sentymentalną podróż pełną wspomnień. I tak dla kolejnego rocznika zaczęło się dorosłe życie. Powodzenia na maturze!


UDZIAŁ MŁODZIEŻY LICEALNEJ W AKCJI CZYSTA RZEKA

    W dniu 21 kwietnia 2023r. młodzież Liceum w Horodle wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej Czysta rzeka, mającej na celu sprzątanie terenu. Hasłem i zarazem celem naszej akcji było Czyste Horodło nad Bugiem. Sztab, jako akcja szkolna, zorganizowany został przy naszym liceum. W akcji udział wzięli licealiści i uczniowie zrzeszeni w drużynach harcerskich, działających przy Zespole Szkół w Horodle, pod opieką nauczycieli. Sprzątaniem objęte zostały wszystkie ulice Horodła, kopiec Unii Horodelskiej, teren wąwozów, Grodzisko i fragment brzegu rzeki Bug. Akcja przeprowadzona została we współpracy z Urzędem Gminy Horodło i Gminnym Zakładem Komunalnym.
   Zebrana została duża ilość śmieci. W naszym Horodle znów jest pięknie i czysto. Po sprzątaniu zorganizowane zostało ognisko, na którym odbyło się podsumowanie akcji i wręczenie uczestnikom pamiątkowych dyplomów.

DZIEŃ BEZ PLECAKA

Nic straconego, wystarczy trochę pomyśleć na co go zamienić!
Uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłą kreatywnością. Swoje codzienne plecaki zastąpili walizkami, wiadrami, koszykami, garnkami, wózkami!
Jesteście ciekawi efektów?
Zajrzyjcie do galerii
Byliśmy zdumieni waszą pomysłowością i serdecznie WAM dziękujemy!
Czy w przyszłym roku możemy liczyć na „No BackPack Day”?

UDZIAŁ LICEALISTÓW W ZAWODACH STRZELECKICH

     Młodzież z naszego liceum w ramach przedmiotu Elementy wiedzy o funkcjonowaniu służby granicznej ma możliwość kształcenia umiejętności strzeleckich i nabywania doświadczenia w tej dziedzinie. Dowodem jest udział drużyny w składzie: Patryk Potaczało, Miłosz Bogucki, Paulina Wójcik i Jakub Lemiński w zawodach strzeleckich.
   Organizatorem zawodów było Towarzystwo Strzeleckie Akademii Zamojskiej we współpracy z Zamojskim Stowarzyszeniem Strzeleckim „Twierdza”. Turniej odbył się 29 marca br. na strzelnicy ZSS „Twierdza” przy ul. Szczebrzeskiej 102. Uczestnicy strzelali z broni, takiej jak: pistolet Glock 9 mm, karabinek bocznego zapłonu AR 15 oraz karabin AKMS.
     Zdobyte w wyniku strzelań punkty składały się na ich dorobek indywidualny oraz drużynowy.

ANNA ARONOWSKA – NASZĄ STYPENDYSTKĄ!

     W dniu 20 lutego 2023 roku w Urzędzie Wojewódzkim  w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Do grona 313 najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego należy uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Horodle –       Anna Aronowska.
     Jesteśmy dumni z tego sukcesu.

„Z KOPYTA KULIG RWIE…”

       10 lutego, korzystając z pięknej zimowej aury, młodzież liceum wybrała się na Roztocze. Tam, w Suścu, czekała na nich moc atrakcji, z których główną był konny kulig w bajkowej scenerii. Sanna po oprószonym śniegiem lesie jodłowym, podziwianie wodospadu Jeleń, słynnych Szumów nad Tanwią przyniosły wszystkim uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń. Było biało, mroźno i wesoło. Mnóstwa radości dostarczyła bitwa na śnieżki, a także pełne emocji i nieprzewidzianych wywrotek zjazdy z górki na workach wypełnionych sianem. „Białe szaleństwo” zakończyło wspólne ognisko z pieczonymi kiełbaskami i gorącą herbatą, które w tej mroźnej scenerii smakowały wybornie.
Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu okazał się doskonałym sposobem na integrację. Kolejne licealne wyjazdy integracyjne już wkrótce!


„POLONEZA CZAS ZACZĄĆ”

     14 stycznia  2023r. był  wyjątkowym dniem dla klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego w Horodle. Wieczorem  w restauracji „Sława”odbył się bal studniówkowy, który został otwarty przez pana Dyrektora Jana Hajkowskiego. Uczniowie, wspierani przez koleżanki i kolegów z młodszych klas, wspaniale zatańczyli  tradycyjnego poloneza, do którego choreografię przygotował pan Mirosław Kamień. Następnie maturzyści wyrazili swoją wdzięczność dyrekcji,nauczycielom i rodzicom. Podziękowali panu Wójtowi Krzysztofowi Bożkowi za życzliwość w trakcie nauki w naszym liceum oraz pomoc przy organizacji studniówki. Na koniec części oficjalnej zaprezentowali humorystyczny program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni klasy pani Agnieszki Kossowskiej.
    Wspaniałe przyjęcie i dobra zabawa trwały do białego rana.

ZWYCIĘSTWO NASZYCH LICEALISTEK

     Uczennice klasy drugiej liceum – Anna Aronowska, Daria Adamczuk, Magdalena Haczkiewicz i Anna Jaros – wzięły udział w Powiatowym Miniturnieju „Różnorodny świat Wiktora Zina” Do zmagań turniejowych zostały zaproszone szkoły średnie powiatu hrubieszowskiego, a honorowym patronatem objęła go Pani Starosta Aneta Karpiuk. Na turniej  składały się trzy konkurencje: praca plastyczna, test wiedzy i żywe słowo. Uczestniczki ambitnie i z dużym zaangażowaniem stanęły w turniejowe szranki.
    Z dumą informujemy, że drużyna naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce (z wyraźną przewagą w punktacji), otrzymała piękne dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Licealistki przygotowywały się pod kierunkiem Pani Agnieszki Kossowskiej.
    Oprócz rywalizacji i poszerzenia wiedzy o naszym regionie młodzież miała okazję poznać swoich rówieśników i wymienić się doświadczeniami szkolnymi.  

                                                                                           Gratulujemy!

„LEKCJA O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH” W NASZEJ SZKOLE!

       Nasza szkoła w październiku przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona była zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieli czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznali się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzieli się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których na lekcjach podstaw przedsiębiorczości przeprowadzono ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia. W zajęciach uczestniczyły klasa II i III Liceum Ogólnokształcącego.

Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja