ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 w ZESPOLE SZKÓŁ W HORODLE

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców na uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego 2016/2017.

PLAN UROCZYSTOŚCI:

8.00 – msza św . – kościół parafialny w Horodle

9.15 – uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 – sala gimnastyczna ZS w Horodle

ok. 11.00 –  spotkania z wychowawcami poszczególnych klas

12.00 – kursy powrotne busów i gimbusa ze szkoły do domu

1 CZERWCA TO WAŻNY DZIEŃ – DZIŚ WSZYSTKIE TROSKI CHOWAJĄ SIĘ W CIEŃ

      1 czerwca to radosne święto wszystkich dzieci – i tych małych i tych dużych. Tego dnia na wszystkich uczniów naszej szkoły czekała moc atrakcji. Najmłodsi w rytm tanecznych przebojów bawili się na szkolnym placu zabaw, młodzież gimnazjalna i licealna wzięła udział w wycieczce do Maziarni.

      W szkole podstawowej zajęcia rozpoczęły się od serdecznych życzeń,  które złożyła wszystkim dzieciom, pani dyrektor – Edyta Woroniewicz – Fornal. Następnie uczniowie klasy I, po złożeniu uroczystego  ślubowania, zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali okolicznościowe dyplomy.

     Pamiętając, jak ważne są książki dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka przystąpiliśmy tego dnia również  do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Nauczyciele, uczniowie oraz zaprzyjaźnione ze szkołą osoby czytały głośno fragmenty powieści „Koszmarny Karolek”

     Dzień Dziecka nie może obyć się bez sportu i zabawy, dlatego też przeprowadzony został turniej piłki nożnej oraz różne konkurencje sportowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy na trampolinie, W porze obiadowej zorganizowano grilla. Wszyscy uczestnicy otrzymali także lody i napoje.

      Zupełnie inne atrakcje czekały na uczniów gimnazjum i liceum. Aby zerwać ze szkolną rutyną, młodzież szkolna wybrała się na wycieczkę do lasu. Wędrówce po ścieżce edukacyjnej i podziwianiu bogatej flory i fauny Lasów Strzeleckich sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a licząca ponad 3 km trasa dostarczyła uczestnikom wielu cennych informacji na temat życia mieszkańców lasu. Zmęczeni pieszą wędrówką uczniowie mogli odpocząć i posilić się przy ognisku zorganizowanym przy szkółce leśnej, a spragnieni sportowej rywalizacji mogli wziąć udział w konkursie skoku w dal i sprawdzić czy skaczą dalej niż wiewiórka.

      Podsumowując, to był naprawdę udany dzień, na każdego czekało coś dobrego, a wszystko to dzięki sponsorom, którymi były Rady Rodziców z poszczególnych szkół. Serdecznie dziękujemy!

II Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej

         W  dniu 02 kwietnia 2017 r.  w hali sportowej Zespołu Szkół w Horodle  odbył się II Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o puchar Dyrektora Z S  w Horodle i Dyrektora GOK  w Horodle. Rywalizujące drużyny uplasowały się na następujących miejscach:

I miejsce – GLKS Nieledew

II miejsce – „Sami swoi” Dziekanów

III  miejsce  – Radni ( Rodzice ) Horodło

IV miejsce – Uczniowie LO Horodło

Za najlepszego zawodnika Turnieju uznano Jana Łacińskiego.

Celem imprezy była dobra zabawa i propagowanie aktywności fizycznej wśród społeczności lokalnej. Emocjonująca rozrywka udała się dzięki zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły i sponsorów.

Uczestnikom i organizatorom serdecznie gratulujemy!

Świętujemy nadejście …WIOSNY !

      Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście WIOSNY. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Dzieci z naszej szkoły pokazały, że to szczególne święto można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami.
      W równie dobrych humorach  gimnazjaliści i licealiści wraz z opiekunami udali się na „kontrolowane wagary”…. czyli na wycieczkę  do Zamościa.  Program  wyjazdu  obejmował zwiedzanie zamojskiej Starówki, projekcję filmu „ Kong – Wyspa Czaszki” w kinie Stylowy i zwiedzanie Twierdzy Zamość.


      W  pierwszy dzień wiosny władzę w szkole przejęli  uczniowie  klasy szóstej, którzy wcielili się w role nauczycieli i dyrektorów. Przeprowadzili lekcje w poszczególnych klasach. Z pewnością nie było to łatwe, ale świetnie się do tego przygotowali i zajęcia przypadły do gustu. Podczas apelu zorganizowanego w trakcie trzeciej lekcji zaprezentowano przedstawienie profilaktyczne, pt. "Baba Jaga u dentysty". Dowcipne teksty i wspaniała gra aktorska wywołała uśmiech na twarzach widzów. Po tej teatralnej uczcie uczniowie wraz nauczycielami udali się na plac szkolny, gdzie  została spalona Marzanna.

HARMONOGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH W ZESPOLE SZKÓŁ W HORODLE

     W dniach 22.03.2017r. (środa), 23.03.2017r.(czwartek) i 24.03.2017r. (piątek) odbędą się rekolekcje wielkopostne.

     W tych dniach dzieci i młodzież od II klasy szkoły podstawowej do III klasy liceum będą uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w szkole od godz. 8.00 do godz. 10.25 tj. (pierwsze trzy godziny lekcyjne zgodnie z obowiązującym planem na dany dzień.)

     O godzinie 10.45 planowane jest wyjście ze szkoły do kościoła pod opieką wychowawców i nauczycieli.

     Godz. 11.00 –  Msza Święta  z nauką dla dzieci i młodzieży.

     Około godz. 12.00 powrót do szkoły (obiad w stołówce szkolnej).

     O godz. 12.30 odjazdy do domu we wszystkich kierunkach (nie będzie drugiego kursu).

,,Trwali mężnie do końca na straży wolności”

     1 marca 2017r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w konferencji historyczno – patriotycznej poświęconej 75 rocznicy Powstania Zamojskiego.
     Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu a jego organizatorami był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu.
    Podczas uroczystości delegacja z naszej szkoły obejrzała film ,,Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942 – 1944”, następnie uczestniczyła w dyskusji z twórcami filmu i uczestnikami opisywanych wydarzeń. Kluczowym momentem spotkania było podsumowanie „Konkursu Wiedzy o Powstaniu Zamojskim”, który odbył się 02.02.2017r. w Zespole Szkół w Horodle i był jednym z elementów upamiętnienia rocznicy Powstania Zamojskiego.

W konkursie brało udział 19 uczniów naszego liceum, zaś 9 zostało laureatami. Należą do nich:
Rafał Szymonik, Damian Matwiejczuk, Cezary Fornal, Michał Szymański, Krystian Porada, Anna Wołoszyn, Alina Małkowicz, Michał Lekan, Dominika Kruk.
Nagrodą w konkursie jest wyjazd laureatów do Warszawy, zwiedzanie gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Pałacu Prezydenckiego. Planowany termin wyjazdu 05.04.2017r.
Opiekun/koordynator konkursu: mgr Arnold Bogowski

 

,,Szlakiem Trudnej Historii”

 

Interdyscyplinarny Międzyszkolny Projekt Historyczny:

,,Szlakiem Trudnej Historii”

Polskie Podziemie Niepodległościowe-Żołnierze Wyklęci Ziemi Horodelskiej

 Projekt pod hasłem:  Szlakiem Trudnej Historii.  Polskie Podziemie Niepodległościowe – Żołnierze Wyklęci Ziemi Horodelskiej ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, propagowanie i pogłębianie wiedzy na temat historii "Małej ojczyzny" oraz zachęcenie do podjęcia samodzielnej pracy nad poszukiwaniem swojej tożsamości narodowej.

Nadrzędnym celem projektu jest przybliżenie żołnierskich losów kpt. Karola Bojarskiego ,,Wygi”.

Uczestnikami  projektu są uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Horodle, Zespołu Szkół w Strzyżowie oraz cała społeczność Gminy Horodło.

Koordynatorami  projektu są nauczyciele: Arnold Bogowski. Anna Kozar, Agnieszka Łaskarzewska.

Patronat nad projektem sprawują: Wójt Gminy Horodło, Komendant Placówki SG Horodło, Dyrektorzy ZS w Horodle i Strzyżowie.

Patronat medialny: Kronika Tygodnia.

W ramach realizacji projektu podjęte zostaną następujące działania:

1.Wystawa historyczna ,, Polskie Podziemie Niepodległościowe.

2. Projekcja filmu historycznego ,, Historia Roja”.

3. Spotkanie młodzieży szkolnej z przedstawicielami Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

4 . Konkurs wiedzowy – ,,Niezłomny, niepokorny, wyklęty. Kpt. Karol Bojarski ,, Wyga”.

5.  Konkurs poetycki ,,Mamy  prawo być dumni…”

6. Plebiscyt piosenki żołniersko-patriotycznej ,,Gdy zapłonął nagle świat….”

7. Uporządkowanie miejsc pamięci narodowej Gminy Horodło przez drużyny harcerskie ZS Horodło i ZS Strzyżów. Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy.

 Uroczyste podsumowanie projektu odbędzie się 30 marca 2017r., w budynku Zespołu Szkół w Horodle.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH.

Walentynki

        Samorządy Uczniowskie Zespołu Szkół w Horodle były organizatorami sympatycznych imprez z okazji „Dnia Świętego Walentego”.
        W tym dniu zorganizowano specjalną pocztę walentynkową roznoszoną przez Amorka, który nie narzekał na brak pracy, bowiem wielu chętnych skorzystało z tej możliwości. Podczas przerw uczniowie słuchali muzyki  i  otrzymywali słodycze.
        Samorząd Uczniowski zorganizował również konkursy na najładniejszą kartkę walentynkową w szkole podstawowej oraz konkursy na stroje w kolorze czerwonym w gimnazjum i liceum. Zwycięzcami zostali :

Klasy I-III

I miejsce – Martyna Kalinowska

II miejsce – Maja Franczak

III miejsce- Bartosz Kozar i Nikola Paćkowska

Klasy IV-VI

I miejsce – Marceli Pałys

II miejsce- Anna Makowska

III miejsce- Julia Papierz

Konkurs na strój w kolorze czerwonym na poziomie GP i LO wygrali uczniowie klasy III gimnazjum i II liceum.

Konkursy w Zespole Szkół w Horodle

Pierwsze tygodnie nauki po feriach upłynęły  w Zespole Szkół w Horodle  w atmosferze olimpiady i konkursów przedmiotowych.

Cezary Fornal uczeń kl. I liceum  zakwalifikował się  do II etapu Olimpiady Historycznej zorganizowanej na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W części pisemnej i ustnej II etapu uzyskał ocenę dobry plus.

Bystre umysły ścisłe próbowały swoich sił w konkursie  matematycznym Szpak (szkoła podstawowa) i Zagimak (gimnazjum). Do II etapu, który odbędzie się w Hrubieszowie,  zakwalifikowali się  następujący uczniowie klasy VI: Izabela Mrozowska, Eliza Petrycka, Julia Rudawska i Michał Bielecki.

Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Młodzież z gimnazjum i liceum wzięła udział w konkursach, których organizatorem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Dyktando konkursowe w języku angielskim pisali uczniowie liceum: Krystian Charatynowicz (kl. III) i Cezary Fornal (kl. I).

Do I etapu konkursu ortograficznego pod nazwą VIII Zamojskie Dyktando przystąpili  uczniowie: Magdalena Magierka (kl. III gimnazjum), Cezary Fornal (kl. I liceum), Wiktoria Lemińska  (II gimnazjum) i Małgorzata Bojarska (II gimnazjum). Do etapu szkolnego konkursu języka angielskiego przystąpili maturzyści: Krystian Charatynowicz i Krystian Miszczak.

Z trudnymi zadaniami konkursowymi z matematyki zmagali się uczniowie: Sylwia Kruk (kl. III liceum) i Wojciech Malarz (kl. I liceum).

O  wynikach konkursów zorganizowanych przez PWSZ w Zamościu zostaniemy poinformowani w późniejszym terminie.

Horodło: III etap XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

W dniu 13 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Horodle odbył się III etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Spotkały się drużyny z gmin reprezentujących dwa parki krajobrazowe: Chełmski (Zespół Szkół w Sawinie, Publiczne Gimnazjum w Strachosławiu, Zespół Szkół w Wierzbicy) i Strzelecki (Gminne Gimnazjum w Moniatyczach, Zespół Szkół w Horodle).
Startujący w konkursie gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą nie tylko na temat parków krajobrazowych swojego regionu, ale również szerokim zakresem wiedzy z biologii, ekologii, ochrony środowiska i geografii. Każdą szkołę reprezentowała 4-osobowa drużyna. 
Zadaniem uczniów było rozwiązanie indywidualnie testu składajacego się z 25 pytań. Na ocenę drużyny składała się suma punktów poszczególnych jej członków.
Okazało się, że młodzież była bardzo dobrze przygotowana do konkursu – łączna punktacja poszczególnych drużyn różniła się od siebie w niewielkim stopniu.
Indywidualnie największą liczbę punktów uzyskała uczennica Zespołu Szkół w Horodle Katarzyna Mochnaczewska (przygotowująca się pod opieką p. Irminy Jonak i p. Joanny Grzeszczuk).
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się drużyny z   Publicznego Gimnazjum w Strachosławiu pod opieką p. Arkadiusza Stachowicza (Chełmski Park Krajobrazowy) i Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach pod opieką  p. Katarzyny Lewandowskiej (Strzelecki Park Krajobrazowy).

                Po zakończonych eliminacjach uczestnicy oraz organizatorzy konkursu odbyli interesującą wycieczkę po Horodle, zapoznając się z walorami historycznymi i krajobrazowymi miejscowości.