Obchody DNIA ZIEMI

W dniu 22 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle obchodzono Dzień Ziemi. Obchody te zostały połączone z działaniami podejmowanymi w ramach projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend”.  Pierwszym etapem naszych działań było wykonanie gazetki ściennej oraz  zaprezentowanie inscenizacji pt. „Księżniczka Śmieszka i ekoludki” w wykonaniu dzieci z klasy IV „a” pod kierunkiem nauczyciela przyrody pani Stanisławy Ślązak. W tym dniu również został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Zwierzęta z moich bajek” zorganizowany w bibliotece szkolnej dla uczniów klas młodszych. Kolejnym działaniem był  konkurs recytatorski pt. „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę, nie niszczę, tylko recytuję…” w ramach realizacji projektu Comenius. Tematem konkursu były wiersze o tematyce przyrodniczej. Wzięli w nim udział uczniowie z trzech grup wiekowych: odziały przedszkolne, klasy I-III oraz klasy IV-VI.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce początek obchodów to rok 1990. W tym roku obchody Dnia Ziemi są organizowane pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”. 

Regulamin Konkursu Recytatorskiego

Regulamin Konkursu Recytatorskiego „Kocham, lubię, szanuję… nie niszczę, nie śmiecę, tylko recytuję…" zorganizowanego w ramach projektu Comenius „W krainie  baśni, bajek i legend” oraz Światowego Dnia Ziemi.

I. Cele konkursu:

1.Popularyzacja literatury dziecięcej o tematyce przyrodniczej lub ekologicznej;
2.Wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności.
3.Dostarczanie dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich.
4.Prezentacja umiejętności artystycznych dzieci.
5. Nawiązanie współpracy, integracja dzieci.

II. Regulamin

1. Organizator konkursu:

Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle.

2. Warunki uczestnictwa:
2.1. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci z  oddziałów przedszkolnych , klas I-III oraz klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle.
2.2. Każda klasa może zgłosić do udziału w konkursie troje dzieci , wyłonionych w eliminacjach wewnętrznych.
2.3. Zgłoszenia udziału należy dokonać  w terminie do 15.04.2015r.
2.4. Opiekun uczestników konkursu dostarcza komisji tekst wiersza ( najlepiej wraz ze zgłoszeniem dziecka do konkursu)
3. Jury:
3.1. Komisję konkursową powołuje organizator
3.2. Decyzja komisji jest niepodważalna
4. Kryteria oceny:
4.1. Recytację ocenia komisja stosując skalę 1-5 punktów.
4.2. Na ocenę recytacji mają wpływ następujące elementy:
• tempo
• intonacja
• interpretacja tekstu poetyckiego
• znajomość tekstu
• operowanie głosem
5. Nagrody:
5.1. Spośród uczestników konkursu wyłoniony zostanie Mistrz Recytacji
5.2. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i drobne nagrody.
5.3. Ogłoszenie wyników odbędzie się po prezentacji wszystkich wierszy i dokonaniu oceny przez Jury.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia.

Zabawa choinkowa

  Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić. Świetną ku temu okazją jest niewątpliwie zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w sobotę 24 stycznia.
W tym dniu stołówka szkolna zmieniła się w salę taneczną, bajecznie ozdobioną kolorowymi balonami i serpentynami. Oprawą muzyczna zajęli się starsi koledzy z liceum wcielając się w rolę dj-ów, a nasi niezastąpieni rodzice – przygotowaniem poczęstunków w klasach.
Z wielką niecierpliwością na zabawę choinkową czekali uczniowie, zwłaszcza klas młodszych, w uwagi na ogłoszony przez szkołę konkurs na najciekawsze przebranie za bohatera baśni, bajki lub legendy.
Wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było odnaleźć barwne motyle, dobre wróżki, urzekające księżniczki. Nie zabrakło odważnych Batmanów, spidermanów, kowbojów i piratów. Wielkich emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie. 

Pierwsze miejsce w tej kategorii  kl. „0” zajął Dawid Brzyski,  drugie –  Kubacka Gabriela,  trzecie –  Zuzanna Ostapiuk.

Pierwsze miejsce w  kategorii kl. I-III zajął Jakub Jańczuk, drugie – Stawiarski Dawid, trzecie – Julia Szpyrka.  Pierwsze miejsce w  kategorii kl. IV – VI zajął  Pałys Marceli, drugie – Mrozowska Izabela, trzecie – Bobczuk Kinga.
Ponadto jury wybrało również: Króla i Królową balu, którymi zostali Bartek Mrozowski i Weronika Małkowicz, Miss i Mister tańca – Gabriela Grabowska i Paweł Grabowski, Miss Publiczności – Aleksandra Ciężka. Mister Publiczności – Kacper Chmielewski.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, korony i pamiątkowe szarfy ufundowane przez Radę Rodziców. Każdy uczestnik balu otrzymał batonik.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Okres przedświąteczny sprzyja rozwijaniu kreatywności. W  grudniu w naszej szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe prowadzone pod kierunkiem opiekunek Samorządu Uczniowskiego p. Stanisławy Ślązak i p. Jadwigi Bartoszek . Odbywały się one  w środy i czwartki przez dwa tygodnie. Wzięły w nich udział dzieci z klas młodszych. Program warsztatów obejmował tworzenie ozdób choinkowych. Podczas pracy powstało wiele ciekawych bombek i dekoracji świątecznych. Czas spędzony na warsztatach pozwolił  uczniom  rozwinąć potencjał artystyczny oraz spędzić czas w radosnej i twórczej atmosferze.
Głównym celem warsztatów było przekazanie i pielęgnowanie tradycji ludowych  związanych z ozdobami i dekoracjami świątecznymi, których piękno, symbolika i znaczenie dawno zostały zapomniane. Współczesny świat coraz bardziej stara się pomniejszyć istotę tradycji. Coraz mniej wagi przywiązuje się do wyrobów wykonanych własnoręcznie, wielu ludzi jednak wciąż ma w pamięci obrazy przeszłości i pamięta swoich bliskich poprzez wspólnie spędzany czas związany ze świętami.

 

Wizyta klasy II b w Gminnej Bibliotece Publicznej

02 grudnia 2014r. klasa II b razem z wychowawczynią p. Irminą Klamer, w ramach programu Comenius, była w bibliotece publicznej by lepiej poznać literaturę polską i krajów partnerskich.
Pani Renata Mochnaczewska jak zawsze przygotowała prezentację multimedialną, wiele atrakcji plastycznych.
Dzieci miały okazję poznać kulturę i zabytki słonecznej Hiszpanii, przeczytały bajkę tego kraju pt." Ropuch".
Bardzo serdecznie dziękujemy za miłe, ciepłe i słodkie przyjęcie.

Konkurs czytelniczy

W chwili kiedy czytelnictwo jest problemem ogólnospołecznym, należy w uczniach od najmłodszych lat zaszczepiać potrzebę i chęć czytania. Należy uświadamiać dzieciom, że książka jest zawsze modna. To właśnie ONA rozbudza wyobraźnię, pozwala poznawać świat, jest wiarygodnym źródłem wiedzy. To dzięki książce możemy miło spędzić czas wolny. Książka nigdy nas nie zawiedzie – jest naszym najlepszym przyjacielem. Po to aby komputery, telewizja i prasa młodzieżowa nie wyparła książki, warto docierać do czytelnika indywidualnie, rozmawiać o literaturze, organizować imprezy czytelnicze, konkursy.  Żadna cywilizacja nie może istnieć bez słowa drukowanego w postaci książki. Więc dbajmy o to WSZYSCY. 
Nauczycielka biblioteki Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły pani Stanisława Ślązak  zorganizowała  dla  uczniów  klas  II konkurs czytelniczy pt.” Kubuś Puchatek i jego przyjaciele”. Celem konkursu było utrwalenie wiadomości o bohaterach książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”, wykorzystanie tekstu literackiego do zabawy, propagowanie utworów klasyków literatury dziecięcej, integrowanie zespołów klasowych oraz kształcenie umiejętności  pracy w grupach . Dzieci zmagały się z różnymi konkurencjami tj. krzyżówki, wykreślanki, szyfry wyrazowe, szarady, odgadywaniem postaci przedstawionych na rysunkach.
 Najlepszą drużyną w klasie II „b” okazał się zespół w składzie: Ania Aronowska, Klaudia Ciężka, Natalia Kowalczuk, Karolina Jańczuk.
Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie :Michał Kowalczuk, Jakub Zając, Błażej Wlach, Jarosław Bednarczuk.
Trzecie miejsce egzekwo zajęły drużyny: Jarosław Mochnaczewski, Gabriel Reguła, Kamil Sułkowski, Mateusz Wierzbicki oraz drużyna w składzie: Romak Katarzyna, Alan Jonak, Anna Juźwiak, Julia Kiryk.
Najlepszą drużyną w klasie II”a” okazał się zespół w składzie Kacper Pańko, Jaś Lickindorf, Bartek Kalinowski, Szymon Dudka, Michał Wężyk.
Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie Magda Haczkiewicz, Anna Makowska, Klaudia Kasprzak, Anna Jaros.
Trzecie miejsce zajęła drużyna w składzie Aleksandra Urbańczyk, Daria Adamczyk, Eliza Tymoszuk, Amelka Tyczyńska.
Miejsce czwarte zajął zespół w składzie : Jakub Bogucki, Tomasz Pochylczuk,  Bartek Żuk, Rafał Brzezicki.
Odbył się również konkurs czytelniczy pt.”Z książką za pan brat ” w klasie IV „a”. Pytania dotyczyły znajomości bajek , baśni oraz legend tj. Calineczka, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Koziołek Matołek, wiersze J.Tuwima i J. Brzechwy oraz innych znanych i lubianych przez dzieci.
I miejsce zdobyła Rudawska Julka
II miejsce – Petrycka Eliza
III miejsce Mochnaczewska Małgorzata
IV miejsce – Sobiłło Mateusz.

Dni Literatury Europejskiej

W dniach 8 – 18  września  2014 r. w Szkole Podstawowej odbywały się European Literature Days (Dni Literatury Europejskiej) zorganizowane w ramach projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend”. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę znanych pozycji książkowych z dziecięcej literatury europejskiej. W ramach podsumowania tego wydarzenia przeprowadzono głośne czytanie baśni, bajek i legend. Panie Stanisława Ślązak, Katarzyna Bajerczak oraz Aleksandra Jerzyna zapoznały uczniów  z turecka baśnią ‘O milczącej córce sułtana” oraz bajką „Kopciuszek” w języku angielskim. Oto kilka zdjęć ze wspólnego czytania:

Święto pieczonego ziemniaka

Tradycyjnie już w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Horodle obchodzone jest Święto Pieczonego Ziemniaka. Już na kilka dni przed ziemniaczaną imprezą dzieci przynosiły do szkoły ziemniaki na ognisko. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Stanisława Ślązak i pani Jadwiga Bartoszek wspólnie z uczniami  przygotowały wiele zabaw i konkurencji, gdzie głównym rekwizytem miał być ziemniak. W końcu nadszedł  oczekiwany przez uczniów dzień ziemniaczanych zabaw. Cała uroczystość odbyła się po  lekcjach. Uczniowie wraz opiekunami  udali się na teren przyszkolny, gdzie  już wcześniej zostało rozpalone ognisko przez pracownika naszej szkoły. Kiedy ziemniaki nabierały  w ognisku smaku oraz „rumieńców”, cała społeczność szkolna udała się na boisko szkolne, gdzie czekały  przygotowane wcześniej ziemniaczane konkurencje: (rzut ziemniakiem do celu, ziemniaczany slalom, sadzenie ziemniaków)… Trzeba przyznać, że uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w przygotowanych na ten dzień w konkursach i zabawach. W ramach realizacji projektu Comenius „W krainie baśni, bajek i legend" wysłuchaliśmy też  bajki o ziemniaku i informacji dotyczących potraw ziemniaczanych.  Końcowym efektem ziemniaczanego święta była degustacja upieczonych ziemniaków. Smakowały one  jak potrawy z najlepszej kuchni świata. Wszyscy doskonale się bawili przy pięknej, słonecznej pogodzie. Wszyscy  w wyśmienitych humorach udali się do szkoły, gdzie rozpoczęła się dyskoteka szkolna z okazji święta wszystkich chłopców.

Festiwal baśni, bajek i legend.

                Dnia 5 kwietnia 2014 r. Szkoła Podstawowa im. Króla w Władysława Jagiełły w Horodle, przy współpracy Gminnego Domu Kultury i pod patronatem Wójta Gminy Horodło , zorganizowała w ramach projektu Comenius  festiwal "W krainie baśni, bajek i legend" . Udział w imprezie wzięli uczniowie klas 0 -VI oraz maluchy z Samorządowego Przedszkola w Strzyżowie. Dzieci wystawiały przedstawienia teatralne na motywach znanych baśni.

             Na otwarcie festiwalu  przedstawiono bajkę w języku angielskim  „Czerwony Kapturek” –  „Little Red Riding Hood” (poza konkursem).   Bajkę przedstawili uczniowie kl. VI przygotowani przez Panie Katarzynę Bajerczak oraz Aleksandrę Jerzynę.

                Wśród najmłodszych I miejsce zajęły dzieci z grupy 6-latków z Zespołu Szkół w Horodle przygotowywane przez Panią Ewę Kurzydłowską, które zaprezentowały sztukę " Pasażerowie lokomotywy". Tuż za nimi uplasowały się przedszkolaki ze Strzyżowa przygotowywane przez Panią Beatę Dumę. III miejsce zajęła grupa 5- latków ze szkoły w Horodle, którą przygotowała Pani Jadwiga Bartoszek.

                W kategorii klas I- III  I miejsce zajęła klasa III "a", która zaprezentowała się przedstawieniem pt. "Wesoła Ludwika". Uczniów przygotowywała Pani Cecylia Marzec. II miejsce przypadło klasie I "b", która pod czujnym okiem Pani Irminy Klamer wystawiła "Czerwonego Kapturka inaczej".  Wśród nagrodzonych znalazła się też klasa II, którą przygotowywała Pani Elżbieta Bielecka. W kategorii klas IV-VI I miejsce przypadło grupie uczniów, którzy przy współpracy z Panią Stanisławą Ślązak i Panią Agnieszkę Łaskarzewską wystawili  "Księżniczkę na ziarnku grochu".

Imprezie towarzyszył również poczęstunek w postacie kanapek i zapiekanek przygotowanych przez rodziców.

ZAPROSZENIE

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie !

Zespół Szkół w Horodle

ma zaszczyt zaprosić do udziału w Festiwalu Teatralnym

 „ W krainie baśni, bajek i legend ”

Który odbędzie się   5 kwietnia 2014 r.

w Domu Kultury w Horodle

Patronat honorowy nad festiwalem objął

Wójt Gminy Horodło

Krzysztof Bożek

CELEM FESTIWALU JEST:

1. Uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno słowa pisanego i mówionego.
2. Pobudzenie zainteresowania książką, jako źródłem wiedzy i przeżyć.
3. Rozbudzenie wyobraźni w kierunku poszukiwania różnorodnych rozwiązań artystycznych, służących scenicznej prezentacji wybranego utworu literackiego z możliwością wykorzystania środków charakterystycznych dla małych form.
4. Stworzenie możliwości rozwijania zdolności i zdobywania nowych umiejętności  artystycznych.