WYCIECZKA DO CHEŁMA I PAWŁOWA

         4 października 2017r. uczniowie klasy II szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Chełma i Pawłowa.
      W Chełmie odwiedzili w podziemiach kredowych Ducha Bielucha. W Pawłowie natomiast zwiedzili Muzeum Bednarstwa i Garncarstwa oraz wzięli udział w warsztatach garncarskich. Wszyscy drugoklasiści pracowali przy kole garncarskim z entuzjazmem i ogromnym zaangażowaniem. Wykazując się niezwykłą pomysłowością w tworzeniu różnych rzeczy z gliny, stworzyli prawdziwe dzieła sztuki.
      Ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci dzieci, ale w planach jest już następny, trzydniowy wyjazd  do Warszawy!

MŁODE LITERATKI W OŚRODKU BRAMA GRODZKA

27 września 2017 r. uczennice klasy VII – Izabela Mrozowska, Eliza Petrycka, Julia Rudawska i Małgorzata Mochnaczewska-  wzięły udział w trzygodzinnych warsztatach literackich w Ośrodku Brama Grodzka „Dom Słów” w Lublinie. Były one podsumowaniem i zakończeniem projektu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filia w Hrubieszowie „ Przygoda młodych literatów”, w którym wraz z uczniami innych szkół  nasze uczennice stworzyły pięć niezwykłych opowiadań dla młodzieży.

Warsztaty odbywały się w dwóch grupach. Pracowano nad emisją głosu, tworzeniem spójnych opowieści z wykorzystaniem „kości” słów, odkrywaniem mocy słowa w kreowaniu świata przedstawionego, konstruowaniem fabuły i wykorzystaniu kontekstu emocjonalnego w tworzeniu literatury, a także różnych sposobów ukazywania uczuć i emocji bohaterów.

Wszyscy uczestnicy warsztatów pracowali z entuzjazmem, zaangażowaniem, wykazując się kreatywnością w tworzeniu barwnych i zaskakujących opowieści.  Praca naszych dziewcząt w projekcie „ Przygoda młodych literatów” oraz aktywny udział w warsztatach literackich zaowocowała  nie tylko nowymi umiejętnościami, ale też inspirującymi spotkaniami z młodzieżą z innych szkół o podobnych zainteresowaniach. Ciekawe, jakie opowieści powstaną dzięki tym przeżyciom? Może napisze je życie.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

       27 września  uczniowie szkoły podstawowej oficjalnie przywitali jesień, biorąc udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Główną atrakcją imprezy, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez szkolnych, było ognisko oraz pieczenie ziemniaków. W oczekiwaniu na kartoflane przysmaki dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz zorganizowały rozgrywki w piłkę nożną. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu, a  ziemniaki upieczone w ognisku smakowały jak potrawy z najlepszej kuchni.

    O godzinie 15.00 rozpoczęła się dyskoteka szkolna, zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VII.

„Przygoda młodych literatów”

Uczennice klasy VI: Małgorzata Mochnaczewska, Izabela Mrozowska, Eliza Petrycka, Julia Rudawska  pod opieką  pani Agnieszki Kossowskiej uczestniczyły w projekcie edukacyjno – czytelniczym pt. ,,Przygoda młodych literatów''. Miał on na celu rozbudzenie wśród uczniów potrzeby tworzenia tekstów o walorach estetycznych i podejmowania samodzielnych prób literackich. W projekcie wzięło udział pięć szkół  powiatu hrubieszowskiego. Zadaniem projektu edukacyjnego było napisanie przez chętnych uczniów z każdej szkoły pięciu opowiadań o dowolnej tematyce w wersji elektronicznej. Grupa uczniów z każdej szkoły jest autorem jednego rozdziału w każdej książce. Dodatkowo tworzyli ilustracje do każdego II i IV rozdziału. W ten sposób powstało pięć opowiadań: ,,Obóz harcerski”, ,,Przygoda Oli”,  ,,Róża i Jagoda”,  ,,Tyśka i ferajna” oraz ,,Zakazane drzwi”. W dniu 19 czerwca w Bibliotece Pedagogicznej w Hrubieszowie odbyło się spotkanie integracyjne uczestników tego projektu. Autorzy wyrazili zadowolenie z pracy w swojej grupie i opowiedzieli, skąd pomysły na opowiadania.

 Gratulujemy młodym twórcom pomysłów i talentu!

Tydzień Bibliotek

W maju tradycyjnie obchodzimy święto książki, znane jako Dni Oświaty, Książki i Prasy. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Biblioteki. Tego też dnia rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. Bibliotekarz szkoły podstawowej pani Stanisława Ślązak zorganizowała dużo ciekawych zajęć z edukacji czytelniczej dla uczniów naszej szkoły.

  1. „Filemon kontra Reksio” , czyli psy i koty w książkach i nie tylko ( 6 latki).

  2. Zagadki literowe na podstawie twórczości znanych pisarzy J.Tuwima I J. Brzechwy (klasa IIIa).

  3. „Snują się baśnie, bajeczki”- zagadki i quizy czytelnicze (klasa I).

  4. Zabawy inspirowane wierszami J.Tuwima ( klasa IIa i IIb).

  5. „Przysłowia mądrością narodów”- krzyżówka ze znajomości przysłów polskich(klasaVI).

  6. „Franklin w bibliotece”- bajka edukacyjna (oddział przedszkolny grupa młodsza).

„Dużo czytamy, więc wygrywamy”

Propagowanie książek i rozwijanie czytelnictwa, obok udostępniania księgozbioru to jedno z najważniejszych zadań biblioteki.
          W ramach popularyzacji czytelnictwa w bibliotece szkoły podstawowej organizowane są różnego rodzaju konkursy czytelnicze, plastyczne oraz edukacyjne projekty czytelnicze, które cieszą się dużym powodzeniem wśród uczniów. Konkursy miały na celu sprawdzenie znajomości treści przeczytanej lektury oraz bajek i baśni. Wyniki tych konkursów przedstawiają się następująco:

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas V-VIMagiczny świat Ani z Zielonego Wzgórza”.

I miejsce- Grabowska Gabriela, Papierz Julia, Paćkowska Karina

II miejsce- Juźwiak Oliwia

III miejsce- Baraniuk Patrycja

Konkurs plastyczny dla uczniów klas V-VIPortret Ani Shirley”:

I miejsce- Papierz Julia

II miejsce- Grabowska Gabriela

III miejsce- Czerwińska Kinga

Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Anaruk, chłopiec z Grenlandii” dla klas II :

I miejsce- Gruszka Anna, Pukaluk Dawid

II miejsce- Gołębiowska Antosia, Romak Agnieszka

III miejsce- Potaczało Małgorzata, Malinowska Oliwia, Grabarczuk Oliwia

Konkurs plastyczny na ilustrację do baśni Janek Wyrwidąb” podsumowujący projekt czytelniczy „W świecie baśni i bajek ”:

I miejsce- Michalczuk Dawid

II miejsce- Szumiata Weronika

III miejsce- Sitarczuk Roksana

Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury ”Charlie i fabryka czekolady”:

I miejsce egzekwo: Jaros Anna, Kalinowski Bartosz, Haczkiewicz Magda

Konkurs czytelniczy ze znajomości baśni w ramach projektu czytelniczego W świecie baśni i bajek ” :

Klasa IIIa :

I miejsce- Wojciechowska Julia

II miejsce – Sitarczuk Roksana

III miejsce- Malinowski Martin

Klasa III b :

I miejsce- Ciężka Kinga

II miejsce- Gawron Aleksandra

III miejsce- Wróbel Amelia

Klasa VI :

I miejsce –Mrozowska Izabela

II miejsce – Rudawska Julia

III miejsce- Wojciechowska Karolina

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

IV Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Ludowej

           W dniu 8 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu odbył się IV Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Ludowej. W konkursie udział wzięło 32 uczestników ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu powiatu hrubieszowskiego, w tym troje uczniów naszej szkoły.

          Paweł Jerzyna z klasy I gimnazjum zdobył II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Anna Aronowska III – awansując jednocześnie do kolejnego etapu. Ponadto Paweł Jerzyna bezapelacyjnie, głosami wszystkich obecnych na sali, otrzymał nagrodę publiczności. Uczniów przygotowywała pani Agnieszka Łaskarzewska.

„Magiczne Ogrody”

08 maja 2017 r. uczniowie kl. II a i b oraz kl. III a wraz z wychowawczyniami zwiedzali "Magiczne Ogrody", po których oprowadzały dwa krasnale. Ta pełna magii kraina wszystkim się bardzo podobała, zwłaszcza podróż kolejka po "Krainie Bulwiaków", spotkanie z "Mordolami" i gigantycznymi marchewkami. Niektórzy walczyli z własnymi słabościami i lękami przeprawiając się po wiszącym moście lub przechodząc podziemnymi tunelami. Jednak najbardziej niebezpiecznie było w "Mroczysku" – wszyscy jednak pokonali tę smętną i pełną grozy krainę. Mimo niezbyt sprzyjającej temperatury wszystkim dopisywał dobry humor i chęć nieustającej zabawy. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócilismy pod opiekę naszych kochanych rodziców.

XII Powiatowy Turniej Sztuki Recytatorskiej im. Poetów Ziemi Horodelskiej

27 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie odbył się XII Powiatowy Turniej Sztuki Recytatorskiej im. Poetów Ziemi Horodelskiej.

Uczestnicy recytowali wiersze Bolesława Leśmiana oraz poezję lokalnych twórców. W konkursie wystąpiło 28 uczestników. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Aniela Grabowska z oddziału przedszkolnego, Gabriela Grabowska z klasy V oraz Aleksandra Ciężka z I gimnazjum.

W grupie najmłodszej nagrodę zdobyła Aniela Grabowska. W kategorii klas IV -VI zwyciężyła Gabriela Grabowska. Uczennice przygotowywały pani Elżbieta Kuczyńska i pani Agnieszka Łaskarzewska. Gratulujemy!

WARSZTATY WIELKANOCNE W III B

    W niezwykle przyjemnym nastroju upłynęły warsztaty plastyczne, zorganizowane 6 kwietnia 2017 r. w klasie III b. Prowadziły je mamy trzecioklasistów, panie: Justyna Jańczuk, Justyna Seredyńska i  Anika Łopuszyńska.
    Mamy naszych uczniów umożliwiły nam zatrzymanie na chwilę i odczucie magii Świąt Wielkanocnych. Dzieci razem z rodzicami robiły ozdoby świąteczne, dzieliły się swoimi doświadczeniami, rozmawiały i śmiały się.
     Pracowicie spędzony czas upłynął bardzo szybko, a stroiki na pewno będą pięknie zdobiły świąteczne stoły.
     Dziękujemy mamom naszych uczniów za podzielenie się z nami swoimi zdolnościami i poświęcenie czasu w ,,gorącym” okresie przedświątecznym.